Aké žalúzie vybrať pre pasívny a nízkoenergetický dom?
Nízkoenergetické a pasívne domy sú čoraz populárnejšie aj na Slovensku, veď kto by napokon nechcel dom s minimálnymi nákladmi na udržiavanie tepelného komfortu. Navrhovanie a výstavba pasívnych a nízkoenergetických domov má však svoje pravidlá a je dobré vedieť o nich čo najviac ešte skôr, ako sa pre tento typ stavby rozhodnete.
Začať nemôžeme inak ako vysvetlením základného rozdielu medzi nízkoenergetickými a pasívnymi domami. Ten spočíva v maximálnej ročnej spotrebe energie za vykurovanie, ktorá je v prípade pasívneho domu menšia ako 15 kWh/m2. Pochopiteľne, nízkoenergetické domy predstavujú akýsi medzistupeň medzi pasívnymi a štandardnými domami, čo v praxi znamená, že maximálna hranica ročnej potreby energie na vykurovanie je stanovená na 50 kWh/m2.
Požadované parametre je možné dosiahnuť rôznymi spôsobmi – architektonickými riešeniami, návrhom jednotlivých prvkov domu či výberom stavebných materiálov. Nevyhnutnou súčasťou každého pasívneho či nízkoenergetického domu je aj tieniaca technika, ktorá zohráva mimoriadne dôležitú úlohu.
Bez kvalitného tienenia to nejde
Princíp pasívnych domov spočíva okrem iného aj v tom, že sa využívajú veľké okná, ktorých umiestnenie je navrhnuté tak, aby aj v zime bol slnečný svit zdrojom tepla. Správne navrhnuté presklené plochy sú teda v prípade pasívnych a nízkoenergetických domov nevyhnutné. treba si však uvedomiť, že toto riešenie môže byť v lete pomerne nevýhodné – kvôli veľkým oknám totiž môže dochádzať k prehrievaniu interiéru, ktorý bude následne potrebné klimatizovať, čo však v konečnom dôsledku energetickú náročnosť zvýši.
Kvalitné tienenie je teda nevyhnutnou súčasťou každého pasívneho a nízkoenergetického domu. Na tento účel sa využívajú predovšetkým vonkajšie žalúzie s rôznym tvarovaním lamiel. Tie umožňujú zachytiť až vyše 85 % slnečných lúčov, čím výrazne obmedzia prehrievanie interiéru. Svoj zásadný význam majú ale aj v zime, pretože pomocou lamiel môžete dopadajúce slnečné lúče nasmerovať do konkrétnej časti priestoru.
Vhodne vybrané vonkajšie žalúzie samozrejme neplnia len funkciu tienenia. Vytvárajú tiež čiastočnú hlukovú bariéru a zabezpečia vám aj dostatok súkromia, neplnia však bezpečnostnú funkciu.
V pasívnych a nízkoenergetických domoch majú svoje miesto aj bambusové žalúzie
Ak je reč o pasívnych alebo nízkoenergetických domoch, nemôžeme zabudnúť ani na bambus. V mnohých takto realizovaných stavbách má tento prírodný materiál svoje opodstatnenie, či už priamo na konštrukčné účely, alebo ako funkčný prvok napríklad vo forme vonkajších posuvných panelov. Svoje miesto si v prípade pasívnych a nízkoenergetických domoch nachádzajú aj bambusové žalúzie, ktoré môžu byť výborným doplnkom aj k exteriérovej tieniacej technike.
Dôvodov je viacero. Bambusové žalúzie totiž nielenže veľmi účinne tienia, ale svojimi termoizolačnými vlastnosťami prispievajú k priaznivej mikroklíme vo vnútri domu. Zároveň vyzerajú veľmi štýlovo a interiéru dodajú útulnejší ráz. Ak totiž ponecháte okná z vnútornej strany bez akéhokoľvek prekrytia, pôsobiť môžu veľmi chladne a neosobne.
Po príklady ani nemusíme chodiť ďaleko. Keďže na pasívnych a nízkoenergetických domoch sa využívajú skôr väčšie okná a presklené plochy, výborne sa k nim hodia bambusové žalúzie so šírkou lamiel 50 mm. Tie je možné kombinovať aj s menšími formátmi, takže žalúziami z rovnakého materiálu môžete doplniť prakticky akékoľvek okno. Určite si preto pozrite našu galériu realizácií. Sme presvedčení, že vás pri hľadaní ideálnej tieniacej techniky pre váš domov inšpiruje.