História tienenia a vývoj žalúzií v priebehu storočí
Túžba po tieni, pocite súkromia ale aj ochrana pred neželanými návštevníkmi bola aktuálna aj v dávnej minulosti. Tieniaca technika nemá za sebou vôbec krátku históriu. Samozrejme, v rôznych kútoch sveta, mala rôzne podoby a často boli rolety či vonkajšie žalúzie vyrobené z materiálu, ktorého bol práve dostatok. Vybrali sme pre vás to najzaujímavejšie z histórie tienenia a žalúzií.
Prvopočiatky tienenia
Začať nemôžeme inak ako v staroveku. Niektoré civilizácie totiž už v tomto období dokázali zhotoviť jednoduché tienenie. Obvykle išlo o hrubé kusy látky, ktoré prípadne namáčali do vody, čo aspoň čiastočne pomohlo ochladiť vnútorný priestor. V úrodnej oblasti okolo rieky Níl sa využívalo tŕstie. Starovekí Egypťania sú v tomto smere právom považovaní za priekopníkov, pretože ich žalúzie z tŕstia bolo možné spúšťať aj zdvíhať.
Čínu si podmanili bambusové žalúzie
Približne v tomto istom období, avšak ďalej smerom na východ sa v starovekej Číne začalo s využívaním bambusových žalúzií. Tohto materiálu bol naozaj dostatok, steblá bambusu stačilo zviazať a jednoduchý spôsob tienenia bol na svete.
Benátske žalúzie (vraj) vymysleli Peržania
Presuňme sa teraz do obdobia stredoveku, kde sa najmä v Európe rozšíril nový typ horizontálnych žalúzií, ktorý si neskôr vyslúžil označenie „benátske“. Je síce pravdou, že najviac sa využívali práve v okolí Benátok, no ich pôvod je v omnoho vzdialenejšej Perzii. Práve tam sa benátski obchodníci inšpirovali týmto typom tieniacej techniky. Najčastejšie používanými materiálmi na výrobu lamiel bolo drevo, prípadne sa na tienenie používali hrubé látky. Mimochodom, vo Francúzsku tento typ žalúzií nazývajú „las persiennes“.
Prvý patent na žalúzie
Zápis prvého patentu na žalúzie podobné tým dnešným sa datuje do roku 1769, kedy si Angličan Edward Bevan nechal patentovať ovládací systém lamiel. Drevené lamely boli umiestnené v ráme dalo sa nimi čiastočne regulovať, koľko svetla vpustili do miestnosti. Bližšie k dnešným žalúziám sú tie žalúzie parížskeho stolára Cochota patentované v roku 1812, ktoré už umožňovali plynulú zmenu polohy lamiel. Žalúzie s lamelami, ktoré sú spojené šnúrkami a ich sklon je možné ovládať páskou, sa začali objavovať približne o 50 rokov neskôr.
Pôvod slova žalúzie
Slovo žalúzie dnes používame v súvislosti s tieniacou technikou úplne bežne. Odkiaľ však vôbec pochádza? Z krajiny, kde sa žalúzie veľmi rýchlo „udomácnili“, teda z Francúzska. Slovo žalúzie má pôvod vo francúzskom „jalousie“ a ako možno tušíte, toto slovo znamená „žiarlivosť“, prípadne „závisť“. Či už si žalúzie vyslúžili svoje pomenovanie preto, že vďaka nim boli ženy v domácnosti skryté pred zvedavými pohľadmi iných mužov, alebo bránili závistlivým pohľadom susedov, necháme už na vašom posúdení.
Žalúzie napokon ešte aj dnes podliehajú vývoju, hoci už nie tak dramatickému ako v minulosti. Technológie výroby sa však zdokonaľujú, žalúzie sa čoraz ľahšie ovládajú a zároveň ich je možné prispôsobiť aj oknám atypických rozmerov. Kvalitné žalúzie sú v každom prípade stávkou na istotu, ak si chcete zabezpečiť účinné tienenie, ktoré vám vydrží dlhé roky.