Horúce letné dni vám pomôžu prekonať aj bambusové žalúzie
Stúpajúca ortuť na teplomere a dlhšie dni sú neklamným znakom príchodu najteplejšieho obdobia roka. Už ani v našich zemepisných šírkach nie je ničím výnimočným, že maximum dennej teploty sa zvykne šplhať až k hranici 40 °C. Po sérii tropických dní a nocí sa obytné budovy začnú prehrievať a to znamená, že v byte môžete mať poriadne teplo. Bojovať s teplom môžete rôznymi spôsobmi a veľmi užitočným pomocníkom sú v tomto smere bambusové žalúzie.
Ochladiť byt počas horúceho leta nie je ľahkou úlohou
Ak musíte každé leto doslova pretrpieť kvôli vysokým teplotám v byte, je načase niečo zmeniť. Prvým krokom môže byť skúšanie rôznych „babských receptov“ o správnom nočnom vetraní, dostatku izbových rastlín či vešaním mokrých plachiet do okolia okien. Niektoré z týchto tipov určite viac menej fungujú, rovnako ako aj ventilátor. Ten je síce pomôckou, no spásu vám neprinesie, pretože horúci vzduch akurát tak rozvíri. Ďalším pokusom môže byť mobilná klimatizácia, ktorá je ale pomerne hlučná a často ani nie veľmi efektívna. Zabezpečiť navyše musíte aj odvádzanie horúceho vzduchu, čo často znamená upraviť okno, alebo ho nechať pootvorené.
V klasických panelákoch či moderných novostavbách nie je problém s prehrievaním miestností počas leta ničím výnimočným. Skutočnú úľavu prináša až montáž klimatizácie, čo však rozhodne nie je lacným riešením. Okrem toho, že si treba vyhradiť dostatok peňazí, netreba zabúdať ani na vyššiu spotrebu elektrickej energie, ktorá sa logicky prejaví aj na platbách. Ak si však zvolíte kombináciu efektívnych riešení, aj náklady na ochladzovanie môžete udržať v rozumných medziach.
Podstatnú úlohu zohráva tienenie
Pri boji s horúčavami zohráva tieniaca technika veľmi dôležitú úlohu. Nielen tým, že zabraňuje prieniku slnečných lúčov dovnútra a chráni vaše súkromie, ale tiež tým, že sama o sebe môže izolovať. Nie je náhodou, že práve nízkoenergetické domy sú často vybavené masívnymi vonkajšími roletami, ktoré teplo prenikajúce zvonku veľmi dobre izolujú. Na druhej strane, takéto vonkajšie rolety si spravidla nemôžete nechať nainštalovať na okná v bežnej bytovke a keď už, opäť nejde o lacnú záležitosť.
Keďže najčastejším spôsobom tienenia v bytoch sú práve horizontálne žalúzie, oplatí sa vedieť, že výberom vhodného materiálu získate do bojov proti letným horúčavám veľmi efektívnu „zbraň“. Ak sa slnko do vášho okna zatieneného napríklad hliníkovými žalúziami, môžete počítať s tým, že sa vám poriadne rozpália. Hliníkové žalúzie z tohto pohľadu síce tienia, no prenikaniu tepla zvonku prakticky nijak nebránia.
Bambus vás svojimi termoizolačnými vlastnosťami nesklame
Ak nechcete experimentovať, míňať stovky až tisíce eur za klimatizáciu a hľadáte účinné riešenie, ktoré vám pomôže (nielen) v lete, stavte na bambusové žalúzie. Bambus je prírodný materiál a vyznačuje sa okrem iného aj vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami. Okrem príjemnej útulnej atmosféry do vášho interiéru prepustí aj citeľne menej tepla. V závislosti od konkrétnych podmienok s nimi môžete dosiahnuť až o 2,5 až 3 °C nižšiu teplotu, ako povedzme pri žalúziách z hliníka.
V bytoch a iných menších priestoroch sa ráta každý jeden stupeň a tak sú bambusové žalúzie vhodným doplnkom aj vtedy, ak chladenie nechávate na klimatizáciu. Nebudete ju musieť totiž tak intenzívne používať, čo v dlhodobom časovom horizonte pre vás znamená úsporu na energiách. Pri výbere nových žalúzií sa preto určite oplatí vziať do úvahy aj schopnosť izolovať teplo.