Spoznajte najčastejšie príčiny poškodenia žalúzií v domácnostiach
Rovnako ako na iné prvky vašej domácnosti, aj na žalúzie môžu číhať rôzne nebezpečenstvá. Či už k vám prídu na návštevu malé deti, neopatrne začnete s čistením, alebo ich váš domáci miláčik začne považovať za hračku, ide o situácie, ktoré môžu vašu tieniacu techniku znefunkčniť. Zistite, akým spôsobom dochádza najčastejšie k poškodeniam žalúzií a čo robiť ako prevenciu.
Vnútorné žalúzie sú doplnkom, ktorý má predovšetkým slúžiť. Chrániť vnútorné priestory vašej domácnosti pred slnkom, prehrievaním, ale aj zvedavými pohľadmi okolia. Ak všetko funguje presne ako má, o žalúziách možno ani neviete. Stačí zobrať retiazku, žalúzie stiahnuť či vytiahnuť a nastaviť presne ako potrebujete. Problém však nastáva vtedy, ak sa niečo pokazí a k tomu veľmi často dochádza práve v dôsledku poškodenia. Aby vám žalúzie mohli slúžiť dlhé roky, oplatí sa vedieť o tých najčastejších rizikách a možnostiach, ako im predchádzať.
Ohnuté lamely žalúzií
Sami možno poznáte ten pohľad na okná, v ktorom sa smutne krčia staré a poohýbané lamely žalúzií. Hoci už dávno ani len nemôžu plniť svoju funkciu, zapadajú ďalej prachom a navyše kazia dojem z celej budovy. K ohnutiu lamiel ale nedochádza ani tak z dôvodu degradácie materiálu, ako skôr nevhodnej manipulácie a čistenia.
Vždy samozrejme záleží aj od konkrétneho materiálu, hliníkové lamely sú na ohnutie veľmi náchylné, kdežto bambusové žalúzie si zachovávajú svoju pružnosť aj po rokoch. V praxi to teda znamená, že bambusové žalúzie vďaka svojej flexibilite zvládnu aj menej šetrné zaobchádzanie, ak by ste ale starostlivosť o ne chceli zvládnuť „na výbornú“, prečítajte si náš nedávny článok.
Pretrhnutý silon a úchyty retiazok
Ak by sme zostavovali rebríček najčastejších spôsobov poškodenia vnútorných žalúzií, tak hneď po ohnutých lamelách by nasledoval pretrhnutý vodiaci silon. Stačí menej opatrnosti pri čistení, prípadne zásah domáceho miláčika a katastrofa je na svete. Žalúzie bez vodiaceho silonu nebudete môcť ovládať a stanú sa prakticky nepoužiteľné. Našťastie, silon samotný vôbec nie je drahý a pre šikovného majstra bude jeho výmena hračkou.
Hneď v závese po pretrhnutých silonoch nasledujú úchyty retiazok. Najmä, ak sú vyrobené z menej kvalitného plastu, zvyknú po rokoch skrehnúť a potom stačí len jemný pohyb na to aby sa utrhli. Následne upevnenie je možné riešiť lepidlom, no rozhodne nejde o trvalé ani estetické riešenie.
Pozor na retiazky žalúzií
Retiazkové ovládanie žalúzií je veľmi rozšírené a rovnako je pomerne častým zdrojom problémov. Okrem toho, že sa môže stať ľahkou obeťou v prípade menej opatreného zaobchádzania pri údržbe a čistení žalúzií, veľmi často púta pozornosť malých detí a domácich miláčikov. Tí dokážu byť pre ovládacie retiazky žalúzií skutočnou hrozbou. Detská zvedavosť a neopatrnosť môže byť v tomto prípade zdrojom viacerých problémov. Pretrhnutie ovládacej retiazky vám znemožní žalúzie ovládať, no okrem toho predstavuje retiazka aj veľké riziko pre samotné dieťa.
V súvislosti s problematikou nebezpečnosti ovládacích retiazok žalúzií je potrebné spomenúť normu STN EN 13120 upravujúcu bezpečnosť detí pred uškrtením na slučkách. Každý odborník na montáž žalúzií vie, že pri samotnej montáži a prípadných opravách ovládacích prvkov je potrebné postupovať v súlade s uvedenou normou tak, aby bola dĺžka vyťahovacej šnúry maximálne v dvoch tretinách výšky clony. V každom prípade je žiadúce, aby bola ovládacia retiazka mimo dosahu detí aspoň do veku 3-4 rokov. Nielenže tým chránite ovládacie prvky žalúzií, ale najmä všetky deti, ktoré sa ocitnú v ich bezprostrednej blízkosti.
Ak už aj napriek vašej zvýšenej pozornosti dôjde k poškodeniu, majte na pamäti, že aj opravy žalúzií by ste rovnako ako ich montáž mali prenechať odborníkom. Získate tak istotu, že oprava bude vyhotovená kvalitne a nepôjde len o dočasné riešenie problému.